GOOGLE ADWORDS

Google Adwords Nedir?

Google Adwords, Google firmasının internet üzerinde görsel ve yazılı bir reklam yönetimi sistemidir. Müşterilere sunulacak reklam, genellikle belli limitler içinde kullanacağınız satırlardan oluşur. “İlgi çekici bir ana başlık”, “Sitenin alan adı” ve “Açıklama satırı” şeklinde tarayıcılarımızın en üst ve en alt kısımlarında satırlar halinde çıkar. Google Adwords sisteminde, reklamınızı gören kişiler, sizin reklamınızı tıklaması halinde ücret ödersiniz. Bu tıklama başı ücret, reklamınızın gösterilmesini istediğiniz anahtar kelimelere ve yaşanan rekabete göre değişir. Reklamınızın rakipler arasından sıyrılıp ön sıralarda gösterilmesi için, daha çok ücret ödemeniz gerekmektedir. Kısacası Adwords işinizi, markanızı, ürünlerinizi veya reklamınızı, bir tür açık arttırma sistemi ile karşı tarafa sunma işlemidir diyebiliriz. 

Google Adwords Nasıl Çalışır?

Google Adwords sisteminin nasıl çalıştığını anlamak ve reklam bütçenizden en iyi şekilde yararlanmak için, anahtar kelimeler, yerleşimler, reklam sıralaması, teklifler ve kalite puanı gibi bazı yapı taşları hakkında daha fazla bilgi edinmeniz gereklidir.

Seçilen kelimeler ve kelime grupları aratılan anahtar kelimelerle özdeşleştiği zaman, reklamlarınızın görünme olasılığı artacaktır. Eğer siz orijinal yedek parça satıyorsanız, anahtar kelime olarak kampanyanızda “orijinal yedek parça” ifadesini kullanabilirsiniz. Ziyaretçiler Google’a “orijinal yedek parça” yada benzer bir terim yazdığında, arama sonuçlarının üstünde veya altında reklamlarınız görünebilir. Ayrıca orijinal yedek parça satışı yapan Google’la alakalı tüm kanallar ve web sitelerinde reklamlarınız görünebilir.

Reklam verirken anahtar kelimeleriniz belirgin ve işinizi doğrudan anlatan bir kelime olması, gelen talebi ve yatırımlarınızı da olumlu yönde artıracaktır. Örneğin; “bilgisayar satışı” yerine “bilgisayar parçaları” veya “bilgisayar bileşenleri” gibi kendi alanlarınızı içeren daha özgü anahtar kelime grupları oluşturmak, sizin adınıza daha yararlı olacaktır.

Neden Bir Google Adwords Uzmanına İhtiyacınız Var?

Google Adwords’e  başlarken reklam verenlerin  kendi anahtar kelimelerini, bu anahtar kelimelerden oluşan grupları, bu kelimeler için tıklama başına ödeyecekleri miktarı, reklam alanını ve reklam zamanlarını belirlemeleri gerekir. Eğer aynı anahtar kelime diğer reklam veren firmalar tarafından da kullanıldıysa, bu durumda Google reklam sıralaması yöntemine gider. Reklam sıralaması; reklamların sayfada gösterildiği reklam konumunuzu ve reklamlarınızın gösterilip gösterilmeyeceğini belirlemek için kullanılan bir değerdir. Bu sıralama süreci içerisinde Google, reklam verenler tarafından belirlenen anahtar kelimelerin içerisinde aranan kelimeyle en alakalı kelimeyi seçer. Sıralama sürecine girildikten sonra reklamınızın görüntülenip görüntülenmeyeceği, görüntülenirse kaçıncı sırada görüntüleneceğini Google bazı temel faktörlere ve algoritmalara dayanarak belirler.

Google Adwords konusunda eğitim almış, bu sıralama ve algoritma yapısını bilen uzman kişiler, reklam yönetimi konusunda sizlere analizler yapıp, doğru stratejik hamlelerle kısa zamanda size fayda sağlayacaktır. Softgrafi adwords uzmanları önce müşteri ve müşterinin rakiplerinin analizlerini yapar. Belirlenen bütçe, ürün, kelime ve zaman doğrultusunda, en doğru yatırımı yaparak, müşterimizin Google reklamlarından maksimum verimi almasını sağlar.

Doğru ve Etkili Reklam Yönetimi?

Google Adwords çalışma sistemini anladıkça reklam ağından sağlayacağınız kazanç artacaktır. Reklam için hazırladığınız metnin anahtar kelimelerle tamamen alakalı olduğundan emin olun. Yapılan arama ile sizin reklamınız ne kadar alakalı ise, alacağınız trafik o derece fazla ve doğru olacaktır. İnternet kullanıcıları aradıkları bilgiye en kısa zamanda ulaşmak isterler. Firmanızın genel tanıtımı yerine, en çok sattığınız yada en çok güvendiğiniz ürüne yatırım yapmanız, size daha çok fayda getirecektir.

Ayrıca Google arama sonuçları ile yüksek oranda ürünle ilgili olan reklamları ödüllendirilir ve daha az bir reklam bütçesi karşılığında üst sıralara çıkartır, bu reklamların kalitesini ve sonuçlarla alakalı olmasını artırmak için uygulanan bir yöntemdir. Bu şekilde verdiğiniz tekliflere ilave olarak, performansınız da reklamlardaki görüntülenmenizi etkilemektedir. Çünkü Google’ın para kazanması, tamamen sizin verdiğiniz reklamlara ne kadar tıklandığı ile ilgilidir. Bu nedenle iyi performans gösteren kaliteli ve alakalı reklamlar daha çok ilgi çekip tıklanacağından, bu özelliklerdeki reklamların görünürlülüğü de daha fazla olacaktır.

Google Adwords’ün Etkinliğini Artırmak İçin Neler Yapılabilir?

Google Adwords sistemi, reklamlarınızın kaç kez görüntülendiği, kaç kez tıklama aldığı, size ne kadar maliyet oluştuğu gibi bilgileri tüm açıklığı ile sunar. Bu şekilde, kaç liralık reklam harcaması yapmanız karşılığında, reklamınızın kaç kez görüntülendiğini ve sitenize kaç kişinin geldiği görebilirsiniz. Bu sizin reklamlarınız için önemli bir şeffaflık sağlar. Ayrıca Google Analytics gibi ücretsiz istatistik sistemleri kurarak, Adwords ile entegrasyonunu sağladığınızda, reklamınıza tıklayan ve  sitenize gelen kişilerin, ziyaret edilmesini istediğiniz bir hedef sayfayı hangi sıklıkla ziyaret ettiklerini, tarih ve saat bilgilerini dahi incelemeniz mümkün olur.

Google reklamlarında etkinliği arttırmak için, optimum ücretlendirme yapmak, farklı kelimeler için farklı reklamlar oluşturmak, reklam alternatifleri ile daha çarpıcı ve kreatif görseller oluşturmak gibi yollarda mutlaka denenmelidir. İnternet kullanıcıları, arama yaparken aradıkları ürün, firma veya servisle ilgili reklamlar gördüklerinde, reklama tıklama olasılıkları oldukça yüksektir. Bu reklam etkinliğinin sürekli olması ve doğru yönetilmesi, firmanızı veya ürününüzü ön plana çıkartarak, daha çok tanınmanızı ve hedef kitle üzerinde marka bilinci oluşmasını sağlar.

Softgrafi ekibi olarak, hizmet verdiğimiz tüm müşterilerimizi önemsiyor ve kendi işimiz gibi düşünüp, öyle hareket ediyoruz. Markanızı veya ürünlerinizi, daha çok hedef kitleye ulaştırmak, markanızın değerini arttırmak için baştan sonra var gücümüzle çalışıyoruz. Çalışmalarımızın sonunda karşılığını aldığımız zaman, sizin mutlu olmanızla, bizde mutlu oluyoruz. Eğer sizde hedeflerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız, bize ulaşın. Hedeflerinize birlikte yürüyelim.

Türkçe Yönetim Paneli

Türkçe panel sayesinde, içeriklerini kontrol edebilme.

Gelişmiş Google SEO

Entegre Google SEO ile arama motorlarında üst sıralarda yer alma.

Mobil Cihazlara Uyumlu

Tüm mobil cihazlara hem yatay, hem de dikey uyumluluk.

content img2
2
e
W
+
W
#
#
L
B
+
P
#
#
L
W
#
#
L
W
#
#
L