Seo Nedir?

Seo nedir sorusuna cevap olarak, klasik tabiri ile search engine optimization diyebiliriz. Türkçe karşılığı olarak baktığımızda da arama motoru optimizasyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısaca web sitelerinizi arama motorlarına uyumlu hale getirme çalışması da diyebiliriz. Böylelikle siteniz belirli kelimeler aratıldığında arama motorlarında üst sayfalarda gözükecektir. Özellikle bulunduğunuz sektör ile alakalı en sık kullanılan ve en çok aranan anahtar kelimeler belirlenir. Bu kelimelere uygun bir seo çalışması yapmak, web siteniz yararına olacaktır. Web sitenizin optimize edilmesi demek, belirlenen anahtar kelimeler sayesinde arama motorlarında ilk sayfalarda çıkması demektir.

Seo nedir sorusunun cevabını, seo alanında uzman ekipler tarafından sitenizin ihtiyacı doğrultusunda verilir. Tamda bu kilit nokta da Softgrafi dijital medya ajansı olarak devreye girer ve sizlere seo uyumlu web siteleri hazırlarız. Böylelikle en kısa sürede hedeflediğiniz amaçlarınıza ulaşmış olursunuz. Bu konuyu biraz daha detaylandırarak açıklayacak olursak seo çalışmaları web sitelerinin kullanım kolaylığı, hızı, tasarımı gibi birçok önemli can alıcı konuları içine almaktadır. Bu çalışmaları ikiye ayırarak sizlere daha net bir şekilde anlatmak istiyoruz;

Site İçi ve Site Dışı Seo Nedir?

Site İçi Seo Nedir: Bu çalışma tam olarak web sitelerinde yer alan sayfaların en faydalı şekilde optimize edilerek arama motorlarına uyumlu hale getirilmesidir. Özellikle Google gibi en çok kullanılan arama motoruna uygun hale getirilmesi web siteniz için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada ilk olarak başlık ve açıklama bölümleri düzenlenmektedir. Önceden belirlenen anahtar kelimeler bu bölümde kullanılır. Site hızı çalışmalarının doğru bir şekilde yapılması ve içerik kod oranının da fazla olması site içi seo çalışmalarında önemli kriterlerdendir.

 

Site Dışı Seo Nedir: Bu çalışmalar ise daha çok sosyal medya yönünü kapsayan web sitenizin daha fazla kişiye ulaşmasına yönelik yani tanınmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsamaktadır. Buradaki önemli çalışma ise backlink çalışmasıdır. Başka sitelerden alınan backlinkler sayesinde marka değeriniz artar ve arama motorlarında sitenizin çıkmasına vesile olur. Tabi ki burada alınan bu linklerin kalitesi ve doğruluğu seo açısından büyük önem taşımaktadır. Dış sitelerden link almadan önce o sitenin kalitesini ölçümlemek ve site içeriğini incelemek önemlidir.

softgrafi seo nedir nasil yapilir

Seo nasıl yapılır? sorusunun cevabına gelecek olursak öncelikli olarak arama motorlarına uygun bir şekilde düzenlenmelidir. Daha detaylı bir şekilde belirtecek olursak bunları madde madde olarak şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Oluşturulan makaleler olsun blog yazıları veya web sitenizde yer alan içerik yazıları olsun hepsinin arama motorlarına uygun bir şekilde düzenlemesi gerekmektedir.
  • Anahtar kelime seçimleri öncelikli olmalıdır. Yazılacak konu ile ilgili öncesinde hangi kelimelerin arama motorlarında aranmış olduğunu araştırmak önemlidir. Bu kelimeler üzerinden anahtar kelime analizinin yapılması gerekmektedir.
  • Anahtar kelimeler üzerine kurulu bir yazı yazılmadığı takdirde arama motorları bunu kaile almaz ve yazının bulunduğu web siteniz arama motorlarında en alt sayfalarda görünmeye mahkûm olur.
  • Yazının başında belirlenen ana başlığın anahtar kelime olarak ilk paragrafta geçmesine dikkat etmek gerekir. Seo uyumlu içerik oluştururken ana başlığın yanı sıra alt başlıkları da ana başlığa uygun bir şekilde belirlemek ve kullanmak oldukça önemlidir.
  • Meta diye tabir edilen açıklama bölümünde anahtar kelimenin geçmesi önemlidir. Meta bölümü ana başlıktan hemen sonra gelmekte ve bu bölümde anahtar kelime geçmektedir.
  • Her 100 kelime içerisinde anahtar kelimelerin geçmesi gerektiği kuralı olsa da içeriğe göre bu sayıların değişiklik gösterdiğini de belirtmemiz gerekir. En fazla 300 kelime olmak şartıyla ne kadar uzun olursa o kadar iyidir mantığının burada yer almaması gerekir. Önemli olan içeriğin açıklayıcı doğru kelimelerle ifade ediyor olmasıdır.
  • İçeriğiniz ile beraber konu ile bağlantılı bir görsel kullanacaksınız bu görselin etiket bölümünde anahtar kelimelerin geçmesi büyük önem taşımaktadır. Yazılar içerisinde link vererek okuyucuları yönlendirme gibi çalışmalar da yapılabilir.

Bu yazımızın sizlere faydalı olacağını umuyor, İstanbul Kadıköy’de bulunan Softgrafi dijital medya ajansımıza sizleri de bekliyoruz. Web sitenizin kalitesini arttırmak ve doğru kelimeler kullanarak arama motorlarında üst sıralara çıkmak istiyorsanız hemen bizlere ulaşabilir ve profesyonel ekibimiz tarafından gerekli desteği alabilirsiniz. Unutmayın ki doğru kelime kullanımı demek sizleri de hedef kitlenize doğru bir şekilde yansıtmak demektir.